stat4u

Przyjaciele naszego bloga:

artykuły ogrodnicze
Blog > Komentarze do wpisu

Uprawa truskawki - trochę więcej informacji

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce, posiadają duże walory smakowe, są także nośnikiem wielu wartości odżywczych takich jak: żelazo, fosfor, sole potasu, wapń oraz źródłem witaminy A i B. Ich uprawa nie jest trudna, wymaga jednak starannego przygotowania ziemi. 

Gleba pod uprawę

Truskawki najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach, ich rozwojowi sprzyja pulchna, przewiewna i obfita w próchnicę, lekko kwaśna gleba o pH 5, 5-6, 2. Przed założeniem plantacji należy usunąć chwasty, można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest założenie przedplonu, wśród najlepszych znajdują się rośliny zbożowe, rzepak, gorczyca, groch czy wyka. Alternatywną metodą jest zastosowanie herbicydów takich jak: Raundup i Chwastox, które najskuteczniej zniszczą chwasty. Zaleca się stosowanie Raundupu w dawce od 5 do 10 l/ha, w zależności od poziomu zachwaszczenia pola, po jego użyciu przez 3 tygodnie nie można sadzić roślin, by preparat głęboko wniknął we wszelki perz.

Sadzonki truskawek

Do sadzenia należy wybrać sadzonki o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, owoce te rozmnażają się z tak zwanych rozłogów, czyli pędów bocznych. Wyznacznikiem wysokiej jakości sadzonek jest ich ładny wygląd, jednobarwność liści, brak oznak chorobowych w postaci wszelkiego rodzaju plamek. Truskawki sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o 70-90cm, a w obrębie rzędu o 30-40cm, umieszczone zbyt blisko siebie nie wydają dużych plonów i łatwiej ulegają chorobom. Sadzonki należy sadzić w wilgotnej glebie, tak by serce rośliny, stożek wzrostu znajdować się nieznacznie nad poziomem gleby, dbając o odpowiednie ułożenie i nie zawinięcie korzeni. Ukorzenienie się rośliny można sprawdzić w prosty sposób, próbując ją wyciągnąć z ziemi, jeśli się zakorzeniła, będzie stawiała opór.

Truskawki

Pielęgnacja

W celu zminimalizowania liczby chwastów na plantacji można wyłożyć folią lub słomą ziemię pomiędzy sadzonkami. Plantację truskawek można zakładać w trzech terminach: wiosennym, letnim oraz jesiennym. Przy dobrze ukorzenionych sadzonkach najdogodniejszy jest termin letni.

czwartek, 15 sierpnia 2013, rechott

Polecane wpisy

Komentarze
mand-y00
2013/11/05 09:01:15
Najlepsze są właśnie takie z domowego ogródka :)