stat4u

Przyjaciele naszego bloga:

artykuły ogrodnicze
Blog > Komentarze do wpisu

Dzisiaj trochę o malinach

Maliny, smaczny i wartościowy owoc jagodowy towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, już wędrowne plemiona naszych przodków zbierały te owoce. Z biegiem czasu docenili nie tylko smakowe, ale również lecznicze właściwości malin. W medycynie ludowej stosuje się je w przeziębieniach i ogólnie nieżytach górnych dróg oddechowych. W ostatnim czasie farmacja doceniła mądrość ludową i w przemyśle farmaceutycznym pojawiły się liczne leki oraz preparaty z malin. Głównym jednak rodzajem zastosowania jest spożycie - jako owoc deserowy.

maliny

Od pewnego czasu Polska staje się malinowym imperium, według danych opublikowanych wiosną tego roku przez GUS „w 2012 roku produkcja malin była rekordowa i wyniosła 127 tys. tj., o 7, 7 procent więcej niż w 2011 roku”. W tej sytuacji przydatna będzie garść informacji na temat uprawy malin.

Gatunki malin

Rozróżniamy trzy podstawowe gatunki malin:

  • Malina czerwona, występująca w Europie, rozpowszechniona również w Polsce
  • Malina czarna, pochodząca z Ameryki Północnej
  • Malina purpurowa, krzyżówka obu wcześniejszych gatunków, w Polsce praktycznie nie występuje

Poszczególne gatunki różnią się budową, wyglądem i smakiem owoców, a liczba znanych odmian dochodzi do kilku tysięcy. W Polsce roślina ta zaliczana jest do ważnych z przyczyn gospodarczych i jako taka uprawa zarobkowa odbywa się na podstawie kilkunastu odmian zarejestrowanych w rejestrze, a sadzonki produkowane są pod nadzorem Państwowej Inspekcji Nasiennej i Państwowej Służby Ochrony Roślin.

Uprawa

Gleba pod uprawę maliny powinna być żyzna, próchnicza, dość dobrze nawilżona, lekko kwaśna, a plantacja powinna znajdować się na niewielkim stoku południowo - wschodnim lub południowo – zachodnim, ewentualnie na terenie płaskim nienarażonym na zastoje mrozowe i zalewnie. Już w pierwszym roku uprawy należy zadbać o wykonanie szpalerów, nawet najprostszych z drutu i słupków, ale dość masywne, gdyż wiatr powoduje powstawanie dużych obciążeń na ulistnionych pędach, co grozi połamaniem i zniszczeniem plantacji. Równie ważne jest dbanie o właściwe nawożenie i ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami.

sobota, 10 sierpnia 2013, rechott

Polecane wpisy